Rušení Wi-Fi signálu – nejčastější problém našich zákazníků

Stále častěji se na nás zákazníci obracejí s dotazy v souvislosti s pomalým připojením k internetu. Nejčastější příčinou potíží ale obvykle nebývá porucha na sítích rpinet.cz. Výrazné zpomalení internetu a výpadky způsobuje bezdrátová Wi-Fi síť, vytvořená pomocí domácího Wi-Fi routeru.

Ověřit si, zda by právě vaše domácí Wi-Fi síť nemohla stát za pomalým nebo nefunkčním připojením, je jednoduché:

  1. Zkontrolujte veškeré konektory, zda nedošlo k jejich uvolnění, projděte veškeré kabelové spoje, kvůli možným poškozením.
  2. Vyzkoušejte připojení kabelem přímo – pokud připojení přes kabel od modemu či gateway funguje, problém je v nastavení sítě nebo ve Wi-Fi routeru.

Rychlosti internetu od rpinet.cz garantujeme na tzv. Koncovém bodě (více informací ve Všeobecných podmínkách). Sami si můžete ověřit funkčnost připojením vašeho počítače kabelem přímo do modemu nebo gateway. Vyčkejte 5 – 10 minut a změřte rychlost připojení například pomocí webové stránky speedtest.cesnet.cz nebo www.speedtest.net.

Pokud je rychlost připojení na Koncovém bodě nízká, neváhejte se obrátit na tel.: 776 581 830. 

Pokud je v případě připojení přes kabel rychlost odpovídající vašemu tarifu, problém bude v zařízení pro bezdrátové šíření internetu po vaší domácnosti, tzv. Wi-Fi routeru.

Kromě nesprávně nastavené domácí sítě skrývá bezdrátový přenos úskalí v podobě rušení signálu či faktu, že starší routery už prostě neumožňují tak rychlý přenos.

Stále častěji evidujeme rušení signálu okolními Wi-Fi sítěmi a dalšími přístroji, které pracují na stejných frekvencích jako Wi-Fi router.

Wi-Fi je technologie, díky níž se můžete připojit k internetu kdekoli, kde je dostupný mikrovlnný signál vysílaný přístrojem zvaným Wi-Fi router. Tento signál se šíří volně vzduchem ve frekvenčních pásmech 2,4 GHz nebo 5 GHz, což jsou volná pásma definovaná Českým telekomunikačním úřadem. V nejčastěji využívaném pásmu 2,4 GHz nepracují jen Wi-Fi zařízení. Tím, že je toto pásmo bezlicencové (za vysílání se nemusí platit žádné poplatky), komunikaci v něm provádí i mnoho dalších přístrojů, například:

  • dětské chůvičky
  • bezdrátové reproduktory, LCD displeje, fotoaparáty a další periferní zařízení
  • bezdrátové telefony
  • mikrovlnné trouby
  • chladicí zařízení, ledničky

Při současné dostupnosti routerů pro vytvoření bezdrátové sítě a s nárůstem bezdrátových zařízení v každé domácnosti je však nejčastějším rušivým elementem hustota okolních Wi-Fi sítí, které se vzájemně perou o své místo ve vysílacím pásmu.

Nejvíce dotčená jsou sídliště, bytové domy nebo satelitní zástavba – místa s vysokou koncentrací lidí. Schválně si zkuste na svém počítači vyhledat, kolik Wi-Fi sítí od sousedů naleznete. Velké množství viditelných Wi-Fi sítí je dáno tím, že antény routerů vysílají do všech směrů a ze všech směrů také signál přijímají. A nezáleží na tom, zda je síť zabezpečená nebo otevřená. Jakýkoli router ve vašem okolí (stejně jako ten váš) může způsobit výrazné zpomalení připojení. Rušení v tomto případě neznamená zhoršení síly či kvality signálu (váš počítač indikuje stále silný signál), ale dochází ke zpomalení modulační rychlosti routeru, který se zahlcuje zpracováváním cizích signálů.

Aby se routery navzájem nerušily, musel by být každý nastaven na jiný kanál. Vysílacích kanálů je k dispozici pouze 11. Pokud by ve vašem okolí bylo právě 11 správně nastavených routerů, mohly by pracovat na maximální výkon. Množství Wi-Fi sítí je však výrazně větší a schopnost routeru pracovat v takto zarušeném prostředí klesá na minimum především v době večerní špičky, kdy se k internetu připojuje většina lidí.

V lokalitách s velkou hustotou Wi-Fi sítí doporučujeme využívat připojení pomocí kabelu, u kterého k výpadkům a dalšímu rušení nedochází.

Wi-Fi síť je pouze doplňkovou možností pro bezdrátové připojení telefonů nebo tabletů určenou pro nenáročné operace (čtení mailů, prohlížení internetových stránek). Pro datově náročnější operace (stahování, sledování videí, online hry, skype, nahrávání fotografií) připojte kabel.

Alternativou ke kabelovému připojení je pořízení kvalitního routeru pracujícího nejen na frekvenci 2,4 GHz, ale i 5 GHz (ceny se pohybují okolo 1 800 Kč). Pásmo 5 GHz není v současné době příliš zahlcené, nicméně do budoucna lze i zde počítat s větší hustotou sítí. Nevýhodou může být i menší dosah (prostupnost) vysílání na 5GHz frekvenci.

Krátkodobým řešením může být pro řadu uživatelů i přepnutí stávajícího routeru na jiný vysílací kanál podle toho, který je nejméně vytížen. Informace o vytíženosti jednotlivých kanálů vám poskytne některá z volně dostupných aplikací.

Řadu routerů lze také použít jako opakovací zařízení, tzv. repeater, který přijímá zkreslený, zašuměný nebo jinak poškozený signál a opravený jej vysílá dále. Tak je možné zvýšit dosah sítě bez ztráty kvality a obsahu. Toto řešení doporučujeme jen IT profesionálům, špatným nastavením lze totiž vlastní vysílání zarušit.

Před jakýmkoliv zapojením Wi-Fi routeru doporučujeme důkladně promyslet, jaké nároky má domácí bezdrátová síť splňovat a kde bude umístěn hlavní router.

Jeho poloha má také vliv na sílu signálu (útlumy způsobují i fyzické překážky, jako je nábytek, beton či ocel). Vhodná poloha Wi-Fi routeru je v místě nejčastějšího používání bezdrátové sítě, případně v centrálním obytném prostoru.

Zvažte také možnosti připojení do budoucna – zda časem nepřipojíte další zařízení, a tudíž není výhodnější investovat do kvalitnějších a výkonnějších zařízení.

Pořád ale platí, že nejstabilnější internet pro všechny členy rodiny zajistí kabelové rozvody do každé místnosti. Správné nastavení routerů zakoupených společně se službami Selfnet vám zdarma zařídí naši technici v rámci aktivace služeb.